60.1k views
0 votes
The speed of a wave during a tsunami can be calculated with the formula 19810where's represents speed in meters per second, d represents the depth of the water in meters wherethe disturbance (for example earthquake) takes place, and 9.81 m/s? is the acceleration due togravity. If the speed of the wave is 150 m/s, what is the approximate depth of the water wherethe disturbance took place?O 1.2 meters2,294 meters38 meters220.725 meters

1 Answer

2 votes

We have the next formula


s=\sqrt[]{9.81d}

s is the speed in meter per second

d is the depth of the water in meters

If

s= 150m/s

d=?

so we need to isolate the d


s^2=9.81d
d=(s^2)/(9.81)

we substitute the values


d=((150)^2)/(9.81)=2293.57=2294m

The approximate depth of water where the disturbance took place is equal to 2294 meters

User Stefan Nuxoll
by
6.9k points