227k views
3 votes
Melissa paid $12.24 for a 6.35-kg bag of dog food. A few weeks later, she paid $13.99 for a 7.48-kg bag at a different store.Find the unit price for each bag. Then state which bag is the better buy based on the unit price.Round your answers to the nearest cent.

Melissa paid $12.24 for a 6.35-kg bag of dog food. A few weeks later, she paid $13.99 for-example-1
User Uours
by
8.4k points

1 Answer

4 votes

Given:

Melissa paid $12.24 for a 6.35-kg.

In another store, she paid $13.99 for a 7.48-kg.

To find the unit price:

The unit price for a first store is,


\begin{gathered} Unit\text{ }price=\frac{\text{Total cost}}{\text{Total number of kilograms}} \\ =(12.24)/(6.35) \\ =1.9275 \\ =\text{ \$}1.93\text{ per kg (rounded to the nearest cent)} \end{gathered}

The unit price of the second store is,


\begin{gathered} \text{Unit }price=\frac{\text{Total cost}}{\text{Total number of kilograms}} \\ =(13.99)/(7.48) \\ =1.8703 \\ =\text{\$}1.87\text{ per kg (rounded to the nearest cent)} \end{gathered}

So, the answer is,

The unit price for a 6.35-kg is $1.93 per kg.

The unit price for a 7.48-kg is $1.87 per kg.

So, the better buy is the 7.48-kg bag.

User Nealmcb
by
8.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories