144k views
5 votes
Solving a word problem on proportions using a unit rate

Solving a word problem on proportions using a unit rate-example-1
User Cytsunny
by
8.1k points

1 Answer

2 votes

Answer

13 hours

Step-by-step explanation

Milan made $135 for 9 hours of work,

For $1 made, Milan would work for 9/135 hours

Therefore, for $195 made, Milan would work for


(9)/(135)*195=13\text{ hours}

User Farhany
by
7.8k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories