144k views
5 votes
Solving a word problem on proportions using a unit rate

Solving a word problem on proportions using a unit rate-example-1
User Cytsunny
by
4.9k points

1 Answer

2 votes

Answer

13 hours

Step-by-step explanation

Milan made $135 for 9 hours of work,

For $1 made, Milan would work for 9/135 hours

Therefore, for $195 made, Milan would work for


(9)/(135)*195=13\text{ hours}

User Farhany
by
4.2k points