233k views
1 vote
The function D(h) = 7e^(-0.4h) can be used to determine the milligrams D of a certain drug in a patient's bloodstream h hours after the drug has been given. How many milligrams (to two decimals) will be present after 9 hrs

1 Answer

6 votes

Given the function:


D(h)=7e^(-.04h)

we can find how many miligrams will be present after 9 hours by making h = 9 and evaluating on the function to get the following:


\begin{gathered} h=9 \\ \Rightarrow D(9)=7e^(-0.4\cdot9)=7e^(-3.6)=0.19 \\ \end{gathered}

therefore, there will be 0.19 miligrams after 9 hours

User SKK
by
7.7k points