219k views
2 votes
Sally was given a 5% raise on her weekly salary of $478. The best estimate for the increase in Sally's weekly salary can be found using which expression? A) 0.05(500) B) 0.05(400)

User Billygoat
by
6.6k points

1 Answer

2 votes

Percentages are expressed as a fraction of a hundred. Hence, 100 percent means 100 over 100 which equals 1. 5 percent therefore is expressed as;


\begin{gathered} 5\text{ percent=}(5)/(100) \\ 5\text{ percent=0.05} \\ \text{The increase therefore is;} \\ \text{Raise}=478*0.05 \\ \text{Raise}=23.9 \\ \text{Her increased salary therefore is,} \\ \text{New salary=478+23.9} \\ \text{New}=501.9 \\ \text{New}\approx500 \end{gathered}

The correct option is A 0.05 (500)

The new salary is now 501.9 approximately 500

User Espeed
by
7.3k points