164k views
5 votes
Which is better to buy 2 ounce for 0.50 or 3 ounce for 0.78

User BhavO
by
4.9k points

1 Answer

2 votes

hello

let's simply calculate both and compare

1.

if two ounce cost $0.50, let's divide 0.5 by 2 to know the cost of each ounce


1\text{ounce}=(0.50)/(2)=0.25

2.

if three ounce cost $0.78, what is the cost of 1 ounce?

let's simply divide 0.78 by 3


1\text{ounce}=(0.78)/(3)=0.26

the first option is better because $0.25 an ounce is better than $0.26 per ounce

User Chzk
by
6.1k points