hello
let's simply calculate both and compare
1.
if two ounce cost $0.50, let's divide 0.5 by 2 to know the cost of each ounce
![1\text{ounce}=(0.50)/(2)=0.25](https://img.qammunity.org/2023/formulas/mathematics/college/nhdm3g7mf4niu53f15ger0p517tti09saw.png)
2.
if three ounce cost $0.78, what is the cost of 1 ounce?
let's simply divide 0.78 by 3
![1\text{ounce}=(0.78)/(3)=0.26](https://img.qammunity.org/2023/formulas/mathematics/college/lpx8rxx39lkxfzekccfgeip3mwmhsdrpkj.png)
the first option is better because $0.25 an ounce is better than $0.26 per ounce