120k views
5 votes
A 75-kg crash test dummy in a car traveling at 30 m/s slams into a brick wall. If the time elapsed during the crash was 0.03 seconds without a seatbelt and 0.3 seconds with a seatbelt, calculate the difference in force. Show all steps in your calculations

1 Answer

0 votes
Answer:

The difference in force = 67500N

Step-by-step explanation:

The mass, m = 75 kg

The change in velocity, △v = 30 m/s

The force is calculated using the formula:


F=(m(\Delta v))/(\Delta t)

For the crash test without a seatbelt:

Time elapsed, △t = 0.03 seconds

Substitute m = 75, △v = 30, and △t = 0.03 into the formula above


\begin{gathered} F=75((30)/(0.03)) \\ F=75(1000) \\ F=75000N \end{gathered}

For the crash test with a seatbelt:

Time elapsed, △t = 0.3 seconds

Substitute m = 75, △v = 30, and △t = 0.3 into the formula given


\begin{gathered} F=75((30)/(0.3)) \\ F=75(100) \\ F=7500N \end{gathered}

The difference in force = 75000 - 7500

The difference in force = 67500N

User Sokolof
by
7.2k points