230k views
1 vote
A 35 kg weight displaces a spring from equilibrium by 65 cm. What is the spring constant in N/m?

1 Answer

6 votes

Given,

The mass, m=35 kg

The displacement of the spring from its equilibrium position, x=65 cm=0.65 m

The magnitude of the restoring force of the spring is given by,


F=kx

And the restoring force will be equal to the weight due to the mass attached to the spring.

Therefore,


F=mg=kx

Where g is the acceleration due to gravity.

On rearranging the above equation,


k=(mg)/(x)

On substituting the known values,


\begin{gathered} k=(35*9.8)/(0.65) \\ =527.7\text{ N/m} \end{gathered}

Thus the value of the spring constant of the given spring is 527.7 N/m

User Vinaya Nayak
by
6.4k points