Assume these are weekly. Christopher worked 10 hours at $8 a hour. Taxes were 2%. How much money was left.
step 1
Find the total money earned
10(8)=$80
step 2
Find the 2%
2%=2/100=0.02
0.02(80)=$1.6
step 3
Subtract $1.6 from the total
$80-$1.6=$78.4
therefore
the answer is
$78.4