41.9k views
3 votes
Kayla had $25 to spend on two pencils after buying them she had $21 how much did each pencil cost.

User Babca
by
7.8k points

1 Answer

5 votes

write an equation that represents the situation letting x be the cost of the pencils


25-2x=21

solve for x


\begin{gathered} -2x=21-25 \\ -2x=-4 \\ x=(-4)/(-2) \\ x=2 \end{gathered}

each pencil costs $2.

User Secure
by
8.1k points