222k views
2 votes
[Use g = 10 m/s2]A ball is shot into the air with initial speed of 20 m/s at an angle of 60°.(a) What is the object's speed at the highest point in its trajectory?___ m/s(b) What is the object's speed just before it strikes the ground?___ m/s

User Nikita
by
7.2k points

1 Answer

3 votes

vi = 20 m/s

angle = 60°

g= 10 m/s^2

a.Speed at the highest point:

At the highest point, the ball's speed is entirely horizontal.

vx= v0 cos 60 = 20 cos 60 = 10 m/s

b.Speed before it strikes the ground:

It strikes the ground with the same speed that it leaves the ground:

20 m/s

User Yoavmatchulsky
by
6.4k points