138k views
3 votes
A shopper bought a 25-pound bag of

potatoes for $30.25. What is the unit price
per pound?

User Quat
by
7.5k points

1 Answer

5 votes

Answer:

$1.21 a pound

Explanation:

you have to divide, 30.25÷25= $1.21 per pound

User Neen
by
8.1k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories