59.2k views
4 votes
Can you please help me thank you very much for helping me I really appreciate it thank you thank you

Can you please help me thank you very much for helping me I really appreciate it thank-example-1

1 Answer

4 votes
Step-by-step explanation:

Note that the trail mix cost $6.75 per pound. That is, 1 pound cost $6.75. Thus, 2.45 pounds will cost:


6.75\text{ x 2.45 = 16.5375}

thus, we can conclude that the correct answer is:

Answer:

Robert spend:

$16.5

User Nadeem Bhat
by
6.1k points