108k views
5 votes
which has the lowest unit price?A- $3.20 for a 16 oz.. boxB- $5.00 for a 32 oz. boxC- $2.50 for a 10 oz. boxD- $4.50 for a 8 oz box

1 Answer

3 votes

We have to calculate the unit price for each option, this is price/amount, so:


\begin{gathered} A-(3.2)/(16)=0.2 \\ B-(5)/(32)=0.15625 \\ C-(2.5)/(10)=0.25 \\ D-(4.5)/(8)=0.5625 \end{gathered}

The lowest unit price is option B $0.15625/oz.

User Calebboyd
by
5.4k points