226k views
5 votes
If you buy ⅜ lbs of meat for $5.50. how much does 1lb cost?

1 Answer

2 votes

Given that ;

3/8 lbs will cost $5.50

Then 1 lb = ?

Form an equation from a cross product as;

3/8 = $5.50

1=?

{1* 5.50 } / 3/8

5.50 / 3/8

[5.50 * 8] /3

=44/3

=14.67

Answer

$ 14.67

User Stephen Zeng
by
4.9k points