Answer:
$144.33
Explanations:
c) From the information given, we are told that each dump truck must drive 285 miles from the source to the manufacturing site.
If each truck gets 7.8 miles per gallon of gas, the total number of gallons needed for the trip is calculated as:
![\text{Total number of gallons=}\frac{\text{Total miles traveled}}{Miles\text{ traveled per gallon of gas}}](https://img.qammunity.org/2023/formulas/chemistry/college/5osp0j2mdmrwmfeahsh31bhy26ue1bv30m.png)
Substitute the given parameters into the formula to have:
![\begin{gathered} \text{Total number of gallons=}\frac{285miles}{7.8miles\text{/gallon}} \\ \text{Total number of gallons=}36.54\text{gallons} \end{gathered}](https://img.qammunity.org/2023/formulas/chemistry/college/z5tqdcyji3obia3g29j1y6n3o5it74koos.png)
Hence total gallons that cover the whole trip is approximately 36.54 gallons
Next is to calculate the fuel cost, per day, for the manufacturing plant if the price of gas is $3.95 per gallon
![\begin{gathered} \text{Cost of}36.54gallons=36.54*3.95 \\ \text{Cost of}36.54gallons=\$144.333 \end{gathered}](https://img.qammunity.org/2023/formulas/chemistry/college/k6xskwyx9ey7ahwggsqt6t29dmd2qfyc6t.png)
Therefore, the fuel cost, per day, for the manufacturing plant is $144.33