17.6k views
5 votes
The following table shows the cost of apples. Number of 3 5 8 11 Apples (2) $2.37 Cost (y) $3.95 $6.32 $8.69 Assume the cost of apples is a linear function of the number of apples purchased. 39 www Wwwwwwwwwwwwwwww B Part A www Write a linear equation that describes the cost of apples, y, in dollars, as a linear function of the number of apples purchased, I.

The following table shows the cost of apples. Number of 3 5 8 11 Apples (2) $2.37 Cost-example-1
User Argoth
by
7.8k points

1 Answer

0 votes

We will calculate the linear equation, first we need to find the slope


m=(y_2-y_1)/(x_2-x_1)

where

3=x1

5=x2

2.37=y1

3.95=y2


m=(3.95-2.37)/(5-3)=(1.58)/(2)=0.79

then we will substitute in the next formula


y-y_1=m(x-x_1)
\begin{gathered} y-2.37=0.79(x-3) \\ y-2.37=0.79x-2.37 \\ y=0.79x \end{gathered}

the linear equation is

y=0.79x

User Keir Simmons
by
8.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories