178k views
5 votes
Use unit rates to determine the better buy and provide the unit price for your answer. Round your answer to the nearest hundredth, if necessary.$17.12 for 15 candy bars$13.32 for 12 candy bars

Use unit rates to determine the better buy and provide the unit price for your answer-example-1
User Oppih
by
9.2k points

1 Answer

1 vote

Answer:

$13.32 for 12 candy bars $1.11 per candy bar

Step-by-step explanation:

The unit rate can be calculated as the cost divided by the number of candies. Then, the unit rate for each option is:


\begin{gathered} \frac{\text{ \$17.12}}{15\text{ candy bars}}=\text{ \$1.14 per candy bar} \\ \frac{\text{ \$13.32}}{12\text{ candy bars}}=\text{ \$1.11 per candy bar} \end{gathered}

Since $1.11 is lower than $1.14, the best option is $13.32 for 12 candy bars.

User Pinal Tilva
by
8.2k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories