11.5k views
5 votes
Albert and Kelsey desposit 1,000.00 into a savings account which 13%interest compounded quarterly they want to use the money in the account to go on a trip in 2 years how much will they be able to spend

1 Answer

4 votes

Given Data:

The initial amount is, P = 1000

The rate of interest is, r = 13% = 0.13

The compounding is done quarterly, so n = 4

The duration is, t = 2

Applying the formula to calculate compound interest, we have,


\begin{gathered} A=P(1+(r)/(n))^(nt) \\ A=1000(1+(0.13)/(4))^8=1291.577 \end{gathered}

Thus, they will be able to spend 1291.577 after two years.

User Constantin Berhard
by
6.6k points