174k views
1 vote
Jelitza bought a 4 ibs of apples for $7.96. What was the cost per pound?

User Ayinde
by
5.6k points

1 Answer

4 votes

Per pound cost of lbs

transform lbs to pounds

1 kg is equal to 2.2046 Lbs

divide 4 lbs/ 7.96 = $0.5025 cost per pound

User ShashaDenovo
by
5.4k points