151k views
5 votes
How many pounds of candy that sells for $4.25 per Ib must be mixed with candy that sells for $2.75 per Ib to obtain 10 lb of a mixture that should sell for $3.95 per Ib?

User Amoy
by
8.3k points

1 Answer

1 vote

Given:

There are given that candy that sells for $4.25 per lb that mixed with candy that sells for $2.75 per lb.

Step-by-step explanation:

Let pounds of candy be x = 4.25 and mixed candy be y = 2.75.

Then,

We need to set the equations:

So,


\begin{gathered} x+y=10...(1) \\ 4.25x+2.75y=3.95*10 \\ 4.25x+2.75y=39.5\text{ ....\lparen2\rparen} \end{gathered}

Now,

Multiply 2.75 with the equation (1) and subtract equation (1) from equation (2):

So,


\begin{gathered} (x+y=10)*2.75 \\ 2.75x+2.75y=27.5 \end{gathered}

Then,

Subtract equation (1) from the equation (2):

So,


\begin{gathered} (4.25-2.75)x=39.5-27.5 \\ 1.5x=12 \\ x=(12)/(1.5) \\ x=8 \end{gathered}

Final answer:

Hence, the answer is 8 lb.

User Azro
by
8.3k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories