Answer:
Coefficient of friction: 0.34
Force of friction: 23.67 N
Step-by-step explanation:
The free-body diagram of the body is given below.
From the above diagram, we find that

where fg is the force due to gravity and fs is the force due to friction.
Now

and

Therefore, we have


Newtons second law gives fnet = ma; therefore we have

cancelling m from both sides gives

Now in our case a = 2.0 m /s^2 and g = 9.8 m /s^2 therefore,

evaluating sin 30 and cos 30 gives
![2.0=9.8(0.5-\frac{\mu_s\sqrt[]{3}}{2})](https://img.qammunity.org/2023/formulas/physics/college/t86acicpi5fov2z6b4l27isbi5az2hydg6.png)
solving for μ gives
![\mu_s=\frac{2}{\sqrt[]{3}}(0.5-(2.0)/(9.8))](https://img.qammunity.org/2023/formulas/physics/college/l754qln4qwqewm29o59jxfkfl8c92k8nx1.png)

Now we find the force of friction from the following:

We know that the weight of the object is 80N, meaning mg = 80, and therefore, the above equation gives


which is our answer!
Hence, to summerise:
Coefficient of friction: 0.34
Force of friction: 23.67 N