The rate of the plane is basically the speed of the plane, the speed is given by:

Where:
v = Speed
d = Distance
t = Time
So:
Against the wind:
![\begin{gathered} v=(1740)/(3) \\ v=580\frac{\operatorname{km}}{h} \end{gathered}]()
With the wind:
![\begin{gathered} v=(6720)/(8) \\ v=840\frac{\operatorname{km}}{h} \end{gathered}]()
The rate of the plane is:
(840+580)/2 = 710 km/h
The rate of the wind is:
(840-580)/2 = 130 km/h