122k views
4 votes
Suppose corn chips cost 31.5 cents per ounce . If a bag cost &4.11, how many ounces are in the bag of chips ? Round to the nearest hundredths , if necessary.

Suppose corn chips cost 31.5 cents per ounce . If a bag cost &4.11, how many ounces-example-1

1 Answer

1 vote

\begin{gathered} \text{Convert first \$4.11 into cents} \\ \$4.11*\frac{100\text{ cents}}{\$1}=411\text{ cents} \\ \text{Next, divide it by the number of cents per ounce} \\ \frac{411\text{ cents}}{31.5\text{ cents/oz}}=13.0476\text{ ounces} \\ =13.05\text{ ounces (rounded off to the nearest hundredths)} \end{gathered}

Therefore, there is 13.05 ounces in the bag of chips.

User Cla
by
7.4k points