210k views
2 votes
Rebecca was comparing various sizes of cannot applesauce. A 16-02 can of one brand costs $7.78 and a 12-oz can of the same brand costs $6.86. Find the savings to thenearest cent on buying 36 ounces of applesauce in 16-02 cans compared to 12-02. cans.$8.903787$8.12$9.06None of these choices are correct

User Jreichert
by
8.2k points

1 Answer

0 votes

We first need to find the unit rates so we can know what the price of one ounce is.

For the 16-oz can of applesauce, we will divide 7.78 by 16.


(7.78)/(16)=0.49

Therefore, to find the price of 36 ounces of this specific can of applesauce, we will multiply this unit rate by 36.


36*0.49=17.64

We can use the same method for the second can, except we divide 6.86 by 12.


(6.86)/(12)=0.57

Then, we multiply this by 36.


36*0.57=20.52

Now, we need to subtract the two to find the price difference.


20.52-17.64=2.88

You would save $2.88 by buying a 16-ounce can in comparison to buying a 12-ounce can. This means that Choice E, "None of these choices are correct," is correct.

User Illarion Kovalchuk
by
8.2k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories