210k views
2 votes
Rebecca was comparing various sizes of cannot applesauce. A 16-02 can of one brand costs $7.78 and a 12-oz can of the same brand costs $6.86. Find the savings to thenearest cent on buying 36 ounces of applesauce in 16-02 cans compared to 12-02. cans.$8.903787$8.12$9.06None of these choices are correct

User Jreichert
by
6.1k points

1 Answer

0 votes

We first need to find the unit rates so we can know what the price of one ounce is.

For the 16-oz can of applesauce, we will divide 7.78 by 16.


(7.78)/(16)=0.49

Therefore, to find the price of 36 ounces of this specific can of applesauce, we will multiply this unit rate by 36.


36*0.49=17.64

We can use the same method for the second can, except we divide 6.86 by 12.


(6.86)/(12)=0.57

Then, we multiply this by 36.


36*0.57=20.52

Now, we need to subtract the two to find the price difference.


20.52-17.64=2.88

You would save $2.88 by buying a 16-ounce can in comparison to buying a 12-ounce can. This means that Choice E, "None of these choices are correct," is correct.

User Illarion Kovalchuk
by
5.8k points