156k views
4 votes
Corey bought 2 1/2 liters of paint for 60$Whay is the cost per liter of paint someone posted the answer but no explain

1 Answer

2 votes

we have to calculate the unit rate

to find out the unit rate

divide the total cost by the liters of paint

so

2 1/2 liters=2.5 liters

$60/2.5=$24 per liter

the answer is

The cost per liter is $24

User Tim Harper
by
4.7k points