Answer:
340 feet
Explanation:
The braking distance d, in meters, of a vehicle traveling at a velocity v, in meters per second, is given by the formula:

Part B
Given:
• v =68 mi/hr
,
• μ = 0.45
,
• g = 9.8 m/s²
First, convert the velocity, v from miles per hour to meters per second.
• 1 miles = 1609.34 meters
,
• 1 hour = 3600 seconds

Substitute v=30.40 m/s into the formula.

Finally, convert the result to feet.

The braking distance is about 340 feet.