Step-by-step explanation:
Find number of moles in each reactant
SO2 moles=83/64 mol
H2S moles=83/34 mol
SO2 : H2S
8 : 16
1 : 2
(83/64) mol : (83/64)×2 mol
we need (83/32) moles of H2S to fully react with SO2
no of H2S moles needed to fully react with SO2> no of H2S moles involved in the reaction
83/32 mol> 83/34 mol
so we can see that H2S is the Limiting reagent
we should calculate no of product moles created from the reaction according to
Limiting reagent
H2S : S8
16.:3
1. :3/16
(83/34): 83/34×3/16
Molar mass of S8
=32×8
=256gmol-1
Maximum mass of S8 produced from the reaction;
n=m/M
m=(249/544)×256
=117.17 g