52.1k views
5 votes
Skylar buys a one-gallon bottle of juice for $15.36. What is the unit rate of the cost ofthe juice per fluid ounce?1 gallon = 4 quarts1 quart 2 pints1 pint = 2 cups1 cup = 8 fluid ouncesBefore you try that problem, answer the question below.How many fluid ounces of juice did Skylar buy?

User Pranjut
by
8.6k points

1 Answer

3 votes

Given,

$15.36 gallons.

To find:

cost of the juice per fluid ounce

1 gallon = 4 quarts

Here given 15.36 gallons.

hence,

15.36 * 4=61.44 quarts.

1 quart 2 pints

Here 61.44 quarts.

hence,

61.44 *2=122.88 pints.

1 pint = 2 cups

Here, 122.88 pints.

hence,

122.88 * 2=245.76 cups.

1 cup = 8 fluid ounces

here 245.76 cups

hence,

245.76 * 8=1966.08 fluid ounces

approximately 1966 fluid ounces

User Graziela
by
8.4k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories