227k views
4 votes
What is the limiting reagent when 1.5 moles of nitrogen react with 6 moles of hydrogen? N2(g)+3H2(g)—> 2NH3(g)

User Krsi
by
6.3k points

1 Answer

5 votes

Step-by-step explanation

Given

N2(g)+3H2(g)—> 2NH3(g)

Number of moles of nitrogen = 1.5 moles

Number of moles of hydrogen = 6 moles

Required: Limiting reagent

Solution

For Nitrogen:


\begin{gathered} 1,5\text{ mol N x }\frac{2\text{ mol NH}_3}{1\text{ mol N}_2} \\ \\ Moles\text{ of NH}_3=3\text{ mol} \end{gathered}

For Hydrogen:


\begin{gathered} 6\text{ mol H x }\frac{2\text{ mol NH}_3}{3\text{ mol H}_2} \\ \\ Moles\text{ of NH}_3=\text{ 4 mol} \end{gathered}

The limiting reagent is Nitrogen, because less moles of NH3 will be produced by nitrogen, meaning it all of it gets used up.

Answer

The limiting reagent is Nitrogen.

User Khanh Hua
by
7.1k points