150k views
4 votes
You have one type of chocolate that sells for $2.50/1b and another type of chocolate that sells for $8.50/lb. You would like to have 36 lbs of a chocolate mixture that sells for $6.40/1b. How much of each chocolate will you need to obtain the desired mixture? You will need lbs of the cheaper chocolate and lbs of the expensive chocolate.

User Bane
by
6.0k points

1 Answer

7 votes

We have the next information

First type of chocolate $2.50 per lb

Second type of choclate 8.50 per lb

x= lbs of the cheaper chocolate

y=lbs of the expensive chocolate

36 total pounds

x+y=36

2.50(x)+8.50(y)=36(6.40)

2.5x+8.5y=230.4

then we solve the equation system

x+y=36 .....(1)

2.5x+8.5y=230.4 ....(2)

we clear x from the first equation

x=36-y

we substitute the equation above in the second equation

2.5(36-y)+8.5y=230.4

90-2.5y+8.5y=230.4

we clear y

6y=230.4-90

6y=140.4

y=140.4/6

y=23.4

then we substitute the value of y in the next equation

x=36-y=36-23.4

x=12.6

you will need 12.6 lbs of the cheaper chocolate and 23.4 lbs of the expensive chocolate

User Ruban Dharmaraj
by
5.8k points