43.7k views
3 votes
A new laptop costs $1 ,245 a new printer costs $365, an external hard drive costs $345, and a -year protection plan costs $329. Estimate the total cost by rounding each number to the nearest hundred.

1 Answer

2 votes

To the nearest hundred, the cost of each item is:

Laptop: $1,200

Printer: $400

External hard drive: $300

Protection plan: $300

Add the rounded costs of the items to estimate the total cost:


\begin{gathered} 1200+400+300+300 \\ =1600+300+300 \\ =1900+300 \\ =2200 \end{gathered}

Therefore, the estimated total cost is:


\text{ \$2200}

User Graphite
by
6.6k points