204k views
0 votes
Apples cost $9.48 for 12 lbs. At the rate, how much would 4 pounds cost? Round to the nearest hundredth if necessary.

User Dori
by
8.1k points

1 Answer

6 votes

ANSWER

$3.16

Step-by-step explanation

We are given that apples cost $9.48 for 12 pounds.

We want to find the cost of 4 pounds of apples at the same rate.

To do this, we will compare and make the unkown x:

$9.48 = 12 lbs

x = 4 lbs

Now, cross multiply:

x * 12 = 4 * 9.48


\begin{gathered} x\text{ = }\frac{4\cdot\text{ 9.48}}{12} \\ x\text{ = \$3.16} \end{gathered}

4 pounds of apples would cost $3.16

User Waleed Abdulla
by
8.5k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories