22.3k views
0 votes
We roll a pair of dice two times. Find the probability that a total of three is rolled each time.The probability that a total of three is rolled each time is ?

1 Answer

3 votes

we have that

the favorable outcomes are

1 and 2 2 and 1

total outcomes=6*6=36

P(3 in one roll)=2/36=1/18

P(3 rolled 2 consecutive times)=(1/18)^2=0.0031

User Grigore Budac
by
7.0k points