178k views
2 votes
Find the braking force needed to bring a 4500 kg truck to a stop from a speed of 20 m/s in 9 s.

User Yrral
by
6.7k points

1 Answer

4 votes

Given

Mass of the truck, m=4500 kg

Speed of th etruck, u=20 m/s

Time required , t=9 m/s

To find

The braking force

Step-by-step explanation

Since the car stops so the final velocity is v=0

Thus the acceleration of the truck is


\begin{gathered} a=(v-u)/(t) \\ \Rightarrow a=(0-20)/(9)=-2.22m/s^2 \end{gathered}

The negative sign says that the speed is decreasing i.e. decelaration is occuring

Thus the braking force is (considering only the magnitude)


\begin{gathered} F=ma \\ \Rightarrow F=4500*2.22=9990\text{ N} \end{gathered}

Conclusion

The braking force is 9990 N

User John Hoven
by
6.6k points