106k views
1 vote
Mrs. Santos consumed 8.976 cubic meter. How much will she pay if a cubic meter of water costs Php 45.00?

User Jmcopeland
by
7.4k points

1 Answer

1 vote
Answer:
The\text{ cost of 8.976m}^3\text{ is 403.92 Php}Step-by-step explanation:

Given:

Volume consumed by Mrs. Santos = 8.976 m³

To find:

the cost of 8.976 m³ if 1 m³ cost Php 45.00

let the cost of 8.976 m³ = y

1 m³ = Php 45

8.976 m³ = y

cross multiply:


\begin{gathered} 1(y)\text{ = 45\lparen8.976\rparen} \\ \\ y\text{ = 403.92} \\ \\ The\text{ cost of 8.976m}^3\text{ is 403.92 Php} \end{gathered}

Mrs. Santos consumed 8.976 cubic meter. How much will she pay if a cubic meter of-example-1
User Robin Winslow
by
7.8k points