Given:
Muscles Gym has a membership fee of $40 every 3 months.
Energy gym has a membership fee of $93 every 6 months.
Aim:
We need to find the unit price at Muscles Gym.
Step-by-step explanation:
Divide membership fees of Muscles Gym by the peroid of months.
Divide 40 by 3, we get
![\text{The unit price at Muscles Gym =}(40)/(3)\text{ per month.}](https://img.qammunity.org/2023/formulas/mathematics/college/f0cli1wmjmfwsyl8xdpswbxaadqjmdasuc.png)
![\text{The unit price at Muscles Gym =\$13.33 per month.}](https://img.qammunity.org/2023/formulas/mathematics/college/1rjrhik07uihr3wgluzp05qrnlmh8xd8s7.png)
Final answer:
The unit price at Muscles Gym is $ 13.33 per month.