88.7k views
3 votes
A car travels north at 30 m/s for one half hour. It then travels south at 40 m/s for 15 minutes. The total distance the car has traveled and its displacement are?

User Cataster
by
6.7k points

1 Answer

4 votes

To find the total distance traveled by the car, you first calculate the distance traveled by the car when it travels to north. You use the following formula:

x: distance

t: time

v: speed

In order to calculate the distance you convert the time from hours to seconds:

t = 0.5h * 3600s /1h = 1800s


\begin{gathered} x=vt \\ x=30m/s\cdot1.800s \\ x=54000m \\ x=54\operatorname{km} \end{gathered}

Next, you calculate the distance traveled by the car when it travels to south:

You convert the time from minutes to seconds:

t = 15min*60s/1min = 900s


\begin{gathered} x=vt \\ x=40m/s\cdot900s \\ x=36000m \\ x=36\operatorname{km} \end{gathered}

Finally, you sum both distances

Total distance = 54 km + 36 km = 90km

The total displacement is the final distance of the car respect to the starting point of the motion. This is calculated by subtracting

d = 54km - 36km = 18km

The total distance traveled by the car is 90km

The total displacement of the car is 18km to the north from its starting point of motion.

Image:

A car travels north at 30 m/s for one half hour. It then travels south at 40 m/s for-example-1
User Pierallard
by
7.4k points