75.5k views
3 votes
Choose the brand of chips with the lowest price per ounce.Brand A 20 ounces for $2.50Brand B 32 ounces for $3.25 O Brand AO Brand BO Both brands have the same price per ounce.O Not enough information is given

1 Answer

1 vote

Answer:

Brand B

Explanation:

The cost for each brand is given below:

• Brand A: 20 ounces for $2.50

,

• Brand B: 32 ounces for $3.25

To determine the price per ounce for each brand, divide the cost by the number of ounces.


\begin{gathered} \text{Price Per Ounce for Brand A: }\frac{\$2.50}{20\text{ ounces}}=\$0.13\text{ per ounce} \\ \text{Price Per Ounce for Brand B: }\frac{\$3.25}{32\text{ ounces}}=\$0.10\text{ per ounce} \end{gathered}

This, we see that Brand B has the lowest price per ounce.

User Teifion
by
5.4k points