154k views
5 votes
Katlin bought 14 pencils, it costs her $3.50. how much did each pencil cost?

User Ali Imran
by
4.4k points

1 Answer

2 votes

Answer: 0.25$ or a quarter

Explanation:

Katlin bought 14 pencils, which cost her $3.50. So all you have to do is divide the amount ($) by the number of pencils.

3.50/14 = 0.25$

3.50 divided by 14

Each pencil cost a quarter

User Rhorvath
by
4.8k points