135k views
1 vote
Find the unit rate:$10.99 for 12 slices of pizza.

User Apatry
by
5.2k points

1 Answer

4 votes

Given that:

Price for 12 slices of pizza = $10.99

Find the unit rate.

Unit rate per slice


\begin{gathered} =(10.99)/(12) \\ =0.9158 \end{gathered}

The unit rate is $0.9158.

User Snekw
by
5.2k points