115k views
1 vote
At a restaurant 6 hotdogs cost $6.90 and 2 hamburgers cost $2.40. Which foodhas the lower unit price?

1 Answer

3 votes

Answer:

Hotdogs

Step-by-step explanation:

Given:

• 6 hotdogs cost $6.90

,

• 2 hamburgers cost $2.40

The unit prices are gotten by dividing the total cost by the number of items purchased.

The unit prices are calculated below:


\begin{gathered} \text{Unit Price for hotdogs}=(6.90)/(6)=\$1.15 \\ \text{Unit Price for hamburgers}=(2.40)/(2)=\$1.20 \end{gathered}

Thus, we see that hotdogs have a lower unit price.

User Bodokh
by
6.9k points