Answer:
Hotdogs
Step-by-step explanation:
Given:
• 6 hotdogs cost $6.90
,
• 2 hamburgers cost $2.40
The unit prices are gotten by dividing the total cost by the number of items purchased.
The unit prices are calculated below:

Thus, we see that hotdogs have a lower unit price.