16.4k views
0 votes
Tony has $18 to buy apples and bananas for afruit salad. Apples cost $2 per pound andbananas cost $1 per pound. Write and graph aninequality to describe the situation. Then givetwo possible combinations of pounds of applesand bananas that Tony can buy.

Tony has $18 to buy apples and bananas for afruit salad. Apples cost $2 per pound-example-1
User Galethil
by
5.5k points

1 Answer

2 votes

a is the number of pounds of apples

b is the number of pounds of bananas

Apples cost: 2a

Bananas cost: b

As Tony has $18 to buy apples and bananas the inequality that represents the situation is:


2a+b\leq18

To graph it:

1. Identify the equation of the boundary line:


2a+b=18

2. Find two ordered pairs:

Find b when a is 1:


\begin{gathered} 2(1)+b=18 \\ 2+b=18 \\ b=18-2 \\ b=16 \end{gathered}

Ordered pair: (1,16)

Find b when a is 3:


\begin{gathered} 2(3)+b=18 \\ 6+b=18 \\ b=18-6 \\ b=12 \end{gathered}

Ordered pair: (3,12)

2. Use the ordered pairs to draw the boundary line, as the inequality sing is less than or equal to shadow area is under the line:

The possible combinations of pound of apples and bananas are those combinations that fits in the shadow area.

Tony has $18 to buy apples and bananas for afruit salad. Apples cost $2 per pound-example-1
User Yisu
by
5.3k points