219k views
5 votes
based on a poll 43% of adults believe in reincarnation assume that 6 adults are randomly selected find p (at most 3 of the 6 believed in reincarnation)and find p (at least 3 of the 6 selected believe in reincarnation )

User Mafick
by
7.1k points

1 Answer

3 votes

We are given a probability of p = 43% = 0.43. we are asked to determine the probability of finding at most 3 out of 6 individuals that believe in reincarnation, that is:


P(x\le3)

Since this is a discrete variable we have the following:


P(x\le3)=P(x=1)+P(x=2)+P(x=3)

The probability that x = n, being "n" a natural number is:


P(x=n)=\text{kCn}* p^k*(1-p)^(k-n)

User Morteza Zabihi
by
6.8k points