68.4k views
1 vote
Hi, i need help with this question....A box of sugar costs $6.35 for 50 oz. Find the unit cost, round to the nearest hundredth.

User RosAng
by
4.3k points

1 Answer

3 votes

ANSWER:

$ 0.13

Explanation:

To calculate the unit value, that is, 1 ounce, we must make the following proportion:


\begin{gathered} (6.35)/(50)=(x)/(1) \\ \text{ solving for x:} \\ x=(6.35\cdot1)/(50) \\ x=0.127\cong\text{ \$0.13} \end{gathered}

Therefore the unit cost is $ 0.13

User Evgeni Dimitrov
by
4.8k points