199k views
0 votes
A package of 40 pieces of candy costs $16.40. The unit rate of priceper piece of candy is53 cents for 1 piece of candy56 cents for 1 piece of candyO 47 cents for 1 piece of candyO 41 cents for 1 piece of candy

User Jagz S
by
7.2k points

1 Answer

7 votes

A package of 40 pieces of candy costs $16.40.

The unit price is defined as the total cost divided by the total number of items:


r=(\$16.40)/(40)=\$0.41

The unit price is $0.41 or 41 cents

Please, select the last choice

User Sergey Kuznetsov
by
7.3k points