225k views
3 votes
17 cm per minute = how many feet per hourRound to nearest 100th

1 Answer

3 votes

EXPLANATION

Given that we have the rate of 17cm/min we can apply the unitary method in order to get the number of feet per hour as shown as follows:


?\frac{feet}{\text{hour}}=17\frac{\operatorname{cm}}{\min}\cdot\frac{60\min}{1\text{ hour}}\cdot\frac{1\text{ f}eet}{30.48\operatorname{cm}}

Simplifying:


=17\frac{\operatorname{cm}}{\min}\cdot\frac{60\min}{1\text{ hour}}\cdot\frac{1\text{ f}eet}{30.48\operatorname{cm}}=33.46\frac{feet}{\text{hour}}

Hence, the solution is 33.46 feet/hour

User Aviral
by
7.3k points