36.0k views
4 votes
3. Write two different equations that represent this situation. Use p for ounces of popcorn and c for cost in dollars. 4. Choose one of your equations, and sketch its graph. Be sure to label the axes.

3. Write two different equations that represent this situation. Use p for ounces of-example-1
3. Write two different equations that represent this situation. Use p for ounces of-example-1
3. Write two different equations that represent this situation. Use p for ounces of-example-2
User Gisette
by
8.6k points

1 Answer

2 votes

1. 2.50/10 = $.25 per ounce

2. We have one dollar

.25 *4 = 1 dollar, so we can multiply by 4 * 1 ounce

4 ounces will cost 1 dollar

3. c = $.25* p

We can also write this as

c = 1.00 (p/4) where p is the number of ounces

c = p/4

4. Using the last equation

c = p/4

where p is the number of ounces and c is the number of dollars the popcorn costs

3. Write two different equations that represent this situation. Use p for ounces of-example-1
User Andriy Makukha
by
7.7k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories