menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
A package of 6 of insulated gloves costs $52.14. What is the unit price of the pairs of gloves?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
A package of 6 of insulated gloves costs $52.14. What is the unit price of the pairs of gloves?
asked
Feb 16, 2023
172k
views
2
votes
A package of 6 of insulated gloves costs $52.14. What is the unit price of the pairs of gloves?
Mathematics
high-school
Ppiotrowicz
asked
by
Ppiotrowicz
8.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
3
votes
Answer:
$8.69
Explanation:
you divide 52.14 by 6
Iluwatar
answered
Feb 20, 2023
by
Iluwatar
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jan 2, 2021
66.6k
views
A package of 6 pairs of insulated gloves costs $52.74. What is the unit price of the pairs of gloves? The unit price is $ per pair of gloves.
Allenwoot
asked
Jan 2, 2021
by
Allenwoot
7.7k
points
Mathematics
college
1
answer
4
votes
66.6k
views
asked
Jan 22, 2021
178k
views
A package of 6 pairs of insulated gloves costs $52.72. what is the unit pairs of gloves?
Vadim Pushtaev
asked
Jan 22, 2021
by
Vadim Pushtaev
8.3k
points
Mathematics
college
1
answer
3
votes
178k
views
asked
May 22, 2021
156k
views
A package of 6 pairs of insulated socks costs $52.14. What is the unit price of the pairs of socks ? The unit price is $ nothing per pair of .
Drjeep
asked
May 22, 2021
by
Drjeep
8.3k
points
English
high-school
1
answer
0
votes
156k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org