102k views
1 vote
20. Antonio threw a ball with an upward velocity of 6 meters per second from a height of 8meters. The formula h(x) = -4.9t^2+6t+8 describes this situation. Which is closest to the time it will take the ball to hit the ground?

1 Answer

7 votes

At the time when the ball hits the ground, its height, h would be zero. Thus, we would substitute h(x) = 0 in the given equation. it becomes

- 4.9t^2 + 6t + 8 = 0

The standard form of a quadratic equation is expressed as

ax^2 + bx + c = 0

By comparing both equations, we can see that

a = - 4.9

b = 6

c = 8

We would solve for t by substituting these values into the general formula of a quadratic equation. It is expressed as


\begin{gathered} t\text{ = }\frac{-\text{ b +- }\sqrt[]{b^2-4ac}}{2a} \\ By\text{ substituting, it becomes} \\ t\text{ = }\frac{-\text{ 6 +-}\sqrt[]{6^2-4(-\text{ 4.9 }*8)}}{2\text{ }*-\text{ 4.9}} \\ t\text{ = }\frac{-\text{ 6 +-}\sqrt[]{36\text{ + 156.8}}}{-9.8} \\ t\text{ = }\frac{-\text{ 6 + - }\sqrt[]{192.8}}{-9.8} \\ t\text{ = }\frac{-\text{ 6 +-13.89}}{-\text{ 9.8}} \\ t\text{ = }\frac{-\text{ 6 + 13.89}}{-\text{ 9.8}}\text{ or t = }\frac{-\text{ 6 - 13.89}}{-\text{ 9.8}} \\ t\text{ = - 0.81 or t = 2.03} \end{gathered}

The time can only be positive. Thus, the time it will take the ball to hit the ground is 2.03 seconds

User Ishimwe
by
6.6k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.